Obchod s podlahovými krytinami již 29 let

Návod na čištění a údržbu koberce

Na koberci se zachytává prach i další nečistoty. Kromě toho se v něm mohou množit roztoči. Pokud chcete, aby vám koberec vydržel dlouho jako nový, aby nedráždil alergiky a byl krásně čistý, měli byste dodržovat několik jednoduchých pravidel údržby.

Návod na běžnou údržbu koberce

Čištění koberce se provádí v závislosti na stupni jeho znečištění buď denně, nebo několikrát za týden. Koberec pečlivě přejeďte výkonným vysavačem. Pro čištění koberců s nízkým vláknem se hodí kartáčovací hubice, kterou koberec zbavíte nalepených nečistot, jako jsou vlasy a chlupy. Pro čištění koberců z přírodní vlny a koberců s vysokým vlasem se hodí spíše hladká sací hubice, která je k vlasu koberce šetrnější.

Návod na odstranění skvrn na koberci

Pro odstranění skvrn na koberci je nejdůležitější bezprostřední úklid. Necháte-li skvrnu zaschnout, může se stát, že už ji nikdy nedostanete pryč.

Na čištění koberce používejte pouze k tomu určené prostředky. Běžnými čisticími prostředky určenými na vytírání podlahy, mytí nádobí atd. můžete koberec poškodit.

Skvrny od látek rozpustných ve vodě (červené víno, krev, tráva atd.) se dají vyčistit prostředkem na bázi aktivního kyslíku RZ 490 Fleckengreifer. Mastné skvrny, barvy, laky a lepidla se dají vyčistit prostředkem RZ 491 Fleckenhammer. Na čištění malých skvrn můžete použít také utěrku RZ Fleckentuch, která je zabalená v praktickém sáčku. Jedná se o skvělého pomocníka pro čištění menších skvrn třeba na večírku.

Čisticí prostředek RZ 490/491 naneste na houbičku nebo hadříček. Krouživými pohyby přejíždějte přes skvrnu, dokud koberec nevyčistíte. Koberec můžete, ale nemusíte opláchnout čistou vodou. Nechte uschnout.

Tip: Jakýkoliv nový čisticí prostředek byste nejprve měli vyzkoušet na méně viditelném místě. Ověříte si tak stálobarevnost koberce a vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.

Návod na pravidelné intenzivní čištění koberce

Vedle čištění na denní bázi byste koberec měli (v závislosti na stupni znečištění) jednou za čas vyčistit také hloubkově. Jedná se o tzv. mokré čištění, kdy koberec za pomoci speciálního vysavače v podstatě vyperete.

Hloubkové čištění vás nezbaví pouze našlapaných nečistot. Dalším přínosem hloubkového čištění je oživení barev, narovnání vlákna a změkčení vlasu. Váš starý koberec po hloubkovém čištění zkrátka vypadá skoro jako nový.

Průběh hloubkového čištění koberce je poměrně jednoduchý. Na největší skvrny a nejfrekventovanější místa nejprve naneste prostředek RZ 440 Vorreiniger. Tím si koberec připravíte na samotné čištění – špína se dobře uvolní a vy tak nebudete nuceni proces čištění opakovat.

K čištění použijte vodu a prostředek RZ 450 Hauptreiniger Airfresh. Směs nalijte ve správném poměru do výkonného vysavače RZ Teppichwaschmaschine Turbo XS a koberec s ním pečlivě ošetřete na všech místech.

Po hloubkovém čištění je koberec vlhký a měli byste ho nechat řádně proschnout. Hloubkové čištění je proto nejlepší naplánovat na léto a na domu, kdy do místnosti nikdo nebude chodit (například těsně před tím, než s rodinou odjedete na víkend).

Přístroj RZ Teppichwaschmachine Turbo XS se hodí i na čištění těch nejkvalitnějších vlněných koberců. V takovém případě použijte přípravek RZ 451 Hauptreiniger Wolle.

Návod na impregnaci koberce (ochrana proti zašpinění)

Impregnace by měla následovat až po hloubkovém čištění koberce. Impregnace zaručuje dlouhodobou ochranu koberce. Aktivně bojuje proti zašpinění koberce, ztrátě barvy a zplstnatění.

K impregnaci koberce je určený prostředek RZ 460 Faserschutz. Tento prostředek nanesete na koberec a necháte zaschnout.

ZEPTEJTE SE NÁS NA COKOLIV, RÁDI VÁM PORADÍME