Jak vybrat kvalitní koberec?
Když se rozhodnete pro koupi nového koberce a nepatříte mezi ostřílené podlaháře, můžete rychle narazit. Důvod je prostý. V nabídce e-shopů i klasických kamenných obchodů se nachází obrovské množství koberců, které se od sebe vlivem různých výrobních postupů a použitých materiálů podstatně liší. Proto v našem obchodu poskytujeme bezplatné poradenství, v jehož rámci s vámi projdeme jednotlivé aspekty, ukážeme vzorky, upozorníme na výhody a nevýhody různých řešení atd. Pokud ovšem koberec chcete vybrat „na vlastní“ pěst, tady máte potřebné rady:
Zatížení
Při výběru nového koberce si nejprve musíte ujasnit, kam má být koberec položený.Do méně namáhaných prostor (např. ložnice nebo dětské pokoje) vám postačí koberec tzv. bytové zátěže.
Pokud ovšem hledáte koberec do frekventovanějších a více namáhaných prostor (obýváky, chodby, kancelářské prostory atd.), musíte zacílit na bytové koberce vyšší zátěže nebo rovnou na tzv. zátěžové koberce (nepleťte si s těmi nejlevnějšími vpichovanými zátěžovými koberci). Tyto koberce jsou odolnější, takže déle vydrží. Přitom platí, že zátěžové koberce lze použít i v méně namáhaných prostorách, kde vám vydrží o to déle. Položit bytový koberec do frekventovaných prostor se však nedoporučuje, protože by došlo k jeho předčasnému opotřebení.
Materiál
S odolností koberce je úzce spjatý také použitý materiál. V zásadě existují pouze dvě varianty – umělé koberce (tedy koberce z umělohmotných vláken), nebo přírodní koberce (tedy koberce z přírodních vláken).
Koberce z umělých vláken
Na výrobu koberců z umělých vláken se nejčastěji používá polyamid (PA) a polypropylen (PP). Tyto materiály se od sebe liší především svou odolností.
Oba tyto materiály se vyrábí z ropy, polyamid z čisté, polypropylen z odpadu vznikajícího při výrobě ostatních umělohmotných materiálů.
Z polypropylenu (PP) se vyrábí obalové materiály, jako jsou pytlíky na sušenky nebo fólie. Jak sami jistě dobře víte, po přeložení tohoto materiálu může vzniknout rýha, která tam zůstane i po narovnání zpět (prostě už je to narušené).
Na druhou stranu polyamid je odolné vlákno, z něhož se vyrábí chirurgické nitě, nebo třeba ponožky, které se perou Xkrát za život, natahují se atd. Polyamid má tedy vysokou paměťovou schopnost, nemluvě o dalších skvělých vlastnostech, které mohou být do materiálu vpraveny napouštěním.
Polyamid je tím pádem odolnější, ale zároveň i o něco dražší, než polypropylen a naopak. Polypropylen je levnější, zároveň však méně odolný než PA. Obecně se však dá říci, že koberce z umělých vláken vydrží déle, než koberce z vláken přírodních, tedy až na výjimky v podobě nejkvalitnějších vlněných koberců od společnosti Tisca Tiara (viz. níže). Tyto koberce se proto hodí do frekventovanějších prostor, jako jsou chodby, kanceláře, nebo obývací pokoje.
Koberce z přírodních vláken
Koberce z přírodních vláken mohou být vyráběné z rostlinných či živočišných materiálů. Z rostlinných materiálů se používá především sisal, ze živočišných materiálů zase ovčí vlna, k dispozici jsou ale třeba i přírodní koberce vyráběné z kozí srsti a dalších exotičtějších materiálů.
Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, koberce z přírodních vláken mají spoustu jedinečných vlastností. Především se jim musí nechat, že jsou velmi příjemné na dotek. V zimě navíc hezky hřejí, zatímco v létě díky schopnosti „dýchat“ zase lehce chladí. Vzhledem k tomu se hodí k pokládce do dětských pokojíčků, ložnic a dalších méně namáhaných prostor, kde rádi chodíte bosi.
Jmenovitě ovčí vlna odpuzuje tekutiny a dokáže se sama čistit. To jistě ocení všichni alergici, ale také lidé, kteří neradi luxují.
Jelikož se jedná o přírodní materiály, lze tyto koberce ekologicky likvidovat a šetřit tak životní prostředí.
Koberce z přírodních materiálů patří obecně mezi kvalitnější zboží, ty nejkvalitnější přírodní koberce jsou ovšem vyráběny z ovčí vlny z Nového Zélandu.
Pokud výrobce použije tu nejkvalitnější ovčí vlnu a zároveň se drží tradičních výrobních postupů, jako to dělá například společnost Tisca Tiara, potom se koberec svou odolností bez problémů vyrovná koberci z PA. Takové koberce lze použít i do chodeb, kanceláří a obecně do prostor s vyšším namáháním.
Výrobní technologie
Dalším důležitým vodítkem pro správný výběr koberce je způsob výroby. Použitá výrobní technologie má přímý vliv na kvalitu koberce i na některé další vlastnosti.
Tkané koberce
Nejkvalitnější koberce vznikají ručním či strojovým tkaním. Ručně a strojově tkané koberce jsou obvykle prodávány na kusy o předem dané velikosti. Aby se netřepily, jsou ze všech 4 stran obšité. Proto je nelze položit klasickým způsobem, tedy od stěny ke stěně (včetně kobercových lišt), ale používají se spíše jako doplněk, ať už módní nebo praktický. Můžete jimi prozářit zašlé místnosti, nebo si zařídit příjemnější vstávání – po ránu už nebudete muset šlapat na studené podlahy.
Samozřejmě i zde existují jisté výjimky. Kupříkladu společnost Tisca Tiara vyrábí tkané koberce v rolích, ty pak můžete položit právě od stěny ke stěně a to včetně kobercových lišt.
Jelikož tkaní koberců není nic jednoduchého, měli byste počítat s vyšší cenou.
Všívané koberce
O poznání levnější, stále však vysoce kvalitní, jsou koberce všívané. Tyto koberce se vyrábějí všíváním příze do syntetické mřížky a tvoří asi 90% všech koberců.
Mezi největší přednosti všívaných koberců patří vysoká jemnost, dlouhá životnost, snadná údržba a nízká cena. Podlaháři jistě ocení také fakt, že všívané koberce se na řezu netřepí. To je ještě umocněno u některých koberců Tisca Tiara, jejichž podklad je uzavřený dvakrát, koncového zákazníka však tato vlastnost trápit nemusí.
Vpichované koberce
Laicky řečeno, vpichované koberce se vyrábějí podobně, jako koberce všívané. Hlavní rozdíl je v jejich kvalitě – zatímco vlákna ve všívaných kobercích pěkně drží i bez další pomoci, ve všívaných kobercích se k podložce musí ještě lepit. Vrchní příze vpichovaných koberců je tak obvykle kvalitnější, spodní příze ale za moc nestojí.
Obecně platí, že čím vyšší hmotnost má vpichovaný koberec, tím je kvalitnější. Obecně však vpichované koberce patří mezi nejméně kvalitní podlahoviny. Nejsou moc odolné a ani příjemné na dotek. Hodí se především do míst, kde koberce potřebujete často měnit (např. předsíně, vchodové haly, prodejny, kancelářské prostory). Jejich hlavní předností je nízká cena.
Řez koberce a způsob všívání vláken:
Nášlapná vrstva
Jedním z posledních skutečně důležitých vodítek při výběru správného koberce je jeho nášlapná vrstva. Nášlapná vrstva je to, co z koberce vyčuhuje nad podkladovou vrstvu (gumu).
Kvalitu a cenu koberce určuje množství vláken nášlapné vrstvy (na metr čtvereční) respektive jejich hmotnost. Přitom platí, že čím více vláken na metr čtvereční je, respektive čím vyšší hmotnost/m2 tyto vlákna mají, tím kvalitnější a tedy i dražší je koberec.
Některé užitné vlastnosti, jako je například jemnost nebo odolnost koberce, pak určuje také druh vlasu:
Střižený vlas
Vlákna koberce jsou při výrobě zastřižena na stejnou výšku. Koberec je díky tomu jednolitý, takže na něm dobře vynikají barvy a vzory.
Je-li k výrobě koberce se střiženým vlasem použitý kvalitní materiál, bude velmi jemný a také odolný. Proto ho s klidným svědomím můžete položit jak do vysoce namáhaných místností, tak i všude do domácnosti.
Smyčka
Vlákno koberce se nesestříhává, ale zůstává ve smyčce. Smyčka má velkou tvarovou paměť, takže se po zatížení urychleně vrací do původního stavu. Proto se smyčkové koberce pokládají do frekventovaných a silně zatěžovaných místností.
Strukturovaná smyčka
Ani při výrobě těchto koberců se vlákno nesestříhává, ale zůstává ve smyčkách, v tomto případě různě vysokých. Smyčky různých velikostí se vzájemně podpírají, takže koberec je ještě o něco odolnější, než v případě klasické smyčky. Kombinace smyček rozdílných velikostí vytváří zajímavé plastické obrazce, které mohou patřičně oživit jednobarevné koberce.
Střižený vlas – smyčka
Při výrobě koberce se střiženým vlasem – smyčkou se používají obě předchozí technologie. Hlavní předností těchto koberců je schopnost vytvářet zajímavé plastické obrazce, které spolehlivě zakryjí místní opotřebení, například prošlapání koberce u vchodu, nebo kolem stolu.
Další rozdělení koberců
Koberce lze dělit i podle dalších specifik. Některé z nich patří do podvědomí lidí už od nepaměti, skvělým příkladem je rozdělení koberců podle druhu pokládky na celoplošné a kusové koberce (první se volně pokládá nebo lepí na celou plochu místnosti, druhý leží samovolně jen v části místnosti a slouží tedy spíše jako doplněk k jinému koberci či podlahové krytině).
Další rozdělení koberců je velice specifické a řešit ho budou především podlaháři nebo prodejci na základě zákazníkovi žádosti. Skvělým příkladem je rozdělení koberců podle podkladové vrstvy, která se odráží na životnosti, přilnavosti nebo na izolačních schopnostech.
Pomohou vám speciální symboly
Aby vám výrobci koberců usnadnili práci při výběru, začali používat speciální symboly (piktogramy). Tyto symboly vám pomohou určit prakticky všechny zásadní vlastnosti koberců od nehořlavosti, odolnosti vůči vodě, nebo vůči promáčknutí a nárazu, až po odolnost vůči třepení, pojezdu kolečkové židle nebo vůči chemikáliím.
Symboly najdete na rubové straně koberce. Vypadají nějak takhle:
Tip: Jakými symboly jsou označovány podlahoviny?
Jsme si vědomi, že výběr koberce není nic jednoduchého. Proto jsme sestavili speciální tým, který vám s výběrem koberce rád poradí. Zaskočte k nám do prodejny!